Jak naučit děti správně cestovat

Už od narození děti cestují. Ze začátku je to všechno o naší pomoci a o našich možnostech. Pokud vlastníme řidičský průkaz, naše dítě nejčastěji cestuje v autosedačce v našem autě a poté už tráví jen nějaký čas ve svém kočárku. Takto to je obvykle do 2 – 3 let věku dítěte. Pokud řidičský průkaz nevlastníme, je to už od samého začátku trochu složitější.
Řekněme si to narovinu: spousta maminek má z cestování s miminkem, dítětem strach. Máme malé dítě, kočárek a jak dál. Spousta z nás se uchýlí k tomu, že se pohybuje jen v docházkové vzdálenosti. Chodí jen tam, kam se přepraví pěšky se svým kočárkem. Poté se naučí několik tras městskou hromadnou dopravou, jednu trasu vlaku nebo autobusem a to nám k pomyslnému štěstí a pocitu vítězství stačí.
Nádraží, cestování, lidé
Léta plynou, dítě vyroste, odkládáme kočárek a najednou vidíme, že dítě není schopné ujít samo takové vzdálenosti, jaké jsme zvládali spolu s kočárkem. Uchýlíme se tedy k tomu, že už i na menší trasy využíváme pomoc veřejné dopravy.
Vlak, děti, cestování

Čím vším můžeme s dítětem cestovat?


· autem
· autobusem
· vlakem
· metrem
· tramvají
· lodí
· letadlem
Povíme Vám to úplně jednoduše, čím dříve všechny tyto dopravní prostředky se svým dítětem vyzkoušíte, tím dříve si to oba osaháte a osvojíte. Není se čeho bát a děti jsou obecně velmi šikovné.
U auta jsme si řekli, že není téměř žádné riziko neúspěchu. S Vaším potomkem zvládáte cestování autem určitě na jedničku s hvězdičkou.
Pak tu máme autobus, tramvaj, metro, aj. na kratší vzdálenosti. Tady doporučujeme úplné základy. Vždycky sebou mějte dostatek pití, nějakou menší svačinku, nějakou zábavu (hračku) pro dítě, nějaké aktivity, úkoly nebo společné čtení a cestu vždycky zvládnete.
Pokud Vás čeká nějaká delší vzdálenost, navyšte všechny předešlé tipy. Počítejte s tím, že dítě může potřebovat na záchod, měl by tam být tedy k dispozici.
Pokud budete cestovat déle jak 2 hodiny, rozhodně doporučujeme vlak. Dítě se může procházet v uličce, může si dojít na záchod, dívat se z okna a celkově se ve vlaku nejlépe zabaví. Nezapomeňte, pokud cestujete vlakem na delší vzdálenost, koupit také tzv. místenky, abyste měli jistotu, že budete s Vaším dítětem sedět.
Všechno je o zvyku. Pokud naučíte Vaše dítě na cestování už v útlém věku, nebude mu to v budoucnu činit vůbec žádné potíže.

Autor příspěvku: