Detektor kouře vám může zachránit život

Požární detektory kouře a plynu jsou levná a dostupná zařízení s jednoduchou instalací. Pokud čidlo detekuje kouř a vznikající požár, spustí poplach silným zvukovým signálem. Výhodou je, že nejsou závislé na jiných zdrojích energie a fungují na baterie.
Právě včasné nahlášení a zjištění požáru je rozhodující pro záchranu lidského života. Spící člověk je ohrožen nadýcháním se škodlivých zplodin hoření vznikajících při požáru. Již po několika vdechnutích je člověk v nebezpečí a včasné varování ho může zachránit.
detektor kouře
Kam detektor umístit?
Vždy postupujte přesně podle návodu, nicméně většina výrobců doporučuje umístit požární hlásič do centrální části bytu, doprostřed stropu, minimálně 60 centimetrů od stěny a ve výšce maximálně 6 metrů od podlahy. Nedoporučuje se dávat hlásiče poblíž ventilátorů a svítidel. Nehodí se ani do prostor s velkou vlhkostí a prašností či místností s krbem nebo kamny. Ideální řešení je pak mít čidlo v každé místnosti bytu.
pára nad hrncem
Jaký typ?
Všechny novostavby od roku 2008 musí mít podle vyhlášky nainstalovány autonomní hlásiče kouře, které musí být opatřeny značkou CE. Ta garantuje, že výrobek odpovídá evropským normám.
Kolik zaplatíte?
Cena se pohybuje v řádech stovek korun, lze je pořídit už od 200 Kč. Záleží, jakou míru zabezpečení a jak kvalitní výrobek pro sebe a své blízké požadujete.
hořící dřevo
Snadná péče
Důležitou součástí je i pravidelná kontrola, kterou ovšem nemusí provádět vyškolený odborník. Stačí včas vyměnit baterie, které vydrží minimálně jeden rok.
S rozvojem techniky a elektroniky stoupá i počet nařízení týkajících se protipožární ochrany. Kouřový požární hlásič patří mezi investice, které se vám v každém případě vyplatí. Toto jednoduché zařízení dokáže zachránit vaše zdraví, život a v neposlední řadě i váš majetek. Instalace není složitá a zvládne ji každý kutil.

Autor příspěvku: