Neplatit se nevyplácí

Vítkovice Heavy Machinery je strojírenská firma v Moravskoslezském kraji, která dříve spadala pod podnikatele z Ostravy Jana Světlíka. Nyní se firma potýká s vážným problémem. Mediální zástupce CE Industies  Andrej Čírtek potvrdil, že situace firmy je více než nepříznivá, a to především kvůli situaci, která na trhu panuje všeobecně. Dalším z důvodů vzniku finančních potíží se stalo ztížení přístupu k bankovním úvěrům.strojírenská budova
Vítkovice Heavy Machinery vznikla již v roce 1828 a má za sebou obrovský kus práce a historie.  Tato tradiční firma vysoce ovlivňuje těžký strojírenský průmysl nejen v České republice, ale i ve světě. Nyní se potýká s dluhem 80 milionů korun. Ve středu odpoledne se tak ČEZ rozhodl odpojit firmu postupně od dodávek elektřiny a tepla.
Mluvčí státního podniku ČEZ uvedl, že tento problém je dlouhotrvající a několik měsíců se obě firmy snažily najít řešení této situace. Dluhy však exponenciálně rostly a řešení ze strany vítkovických Heavy Machinery nepřicházelo. ČEZ se proto musel uchýlit k radikálnímu opatření.
VHM s více než devíti set zaměstnanci je od března roku 2019 v insolvenčním řízení a jejich restrukturalizace se nyní zdá být jediným možným řešením. Otázka je, do jaké míry se změní strojírenský průmysl v ČR a co bude se zaměstnanci do doby, než firma problém s dluhy vyřeší.dluhy
Pomoci firmě v procesu ozdravení by měla ostravská firma ITeuro, která dodává od října loňského roku nový systém Infor CloudSuite Industrial, který má za úkol doplnit konfigurátor využívaný k normování operací. Více než 200 zaměstnanců již se systémem pracuje. Jeden z důvodů rychlé poptávky po inovaci byla končící platnost licence a podpory původních systémů, které VHM využívaly. ITeuro dodávku systému vnímají velmi pozitivně. Je pro ně důležité, že se právě oni podílejí na záchraně tak tradičního domovského podniku, jako jsou právě vítkovické Heavy Machinery.

Autor příspěvku: