Vyměňte si peníze teď v lednu!


Kurz koruny jasně vyzývá k tomu, abychom si právě v nejbližších dnech vyměnili peníze na letošní dovolenou. Koruna je aktuálně nejsilnější za posledních sedm let, a podle analytiků již nebude v brzké době nijak zvlášť posilovat. Euro se v lednu 2020 prodává i za 25,118 korun, a to je ta správná chvíle pro směnu.

bankovky české koruny

Česká měna posilovala již ke konci minulého roku a na začátku letošního posílila o dalších zhruba padesát haléřů. Na takové úrovni byla naposledy začátkem roku 2013. Každých sto euro tak vyměníte v přepočtu asi o třicet pět korun levněji než třeba ještě před měsícem. To se euro obchodovalo za 25,510 korun, oproti aktuálním 25,118 korun.

Někteří analytici se dokonce do médií vyjádřili v tom smyslu, že stálé a vytrvalé posilování české koruny je právě dobrou příležitostí k nákupu cizích měn. Podle všeho ještě může kurz dále pokračovat až k 25 korunám za jedno euro. Ideální dobu teď odborníci vidí proto, že dle jejich propočtů však bude následně koruna mírně ztrácet v průběhu roku a již nebude tak výhodné ji měnit.

Tento výrok potvrzují dále závěry jiných ekonomů, kteří tvrdí, že bude koruna sice fundamentálně silnější, ale vzhledem k její překoupenosti z dob trvání kurzového závazku ČNB se nedá předpokládat, že by její posilování pokračovalo, spíše se zastaví těsně nad hranicí 25 korun za jedno euro.
bankovky eura

Masový nákup koruny probíhal hlavně mezi lety 2013 a 2017, kdy velká řádka zahraničních investorů spekulovala o jejím posílení po ukončení intervencí ČNB. Někteří z těchto investorů se podle odborníků mohou naší koruny zbavovat ještě v letošním roce, což by právě zvýšilo tlak na oslabení koruny. Proto je posilování koruny po začátku roku velmi překvapujícím jevem. Toto se podobá situaci z počátku minulého roku, kdy se objevil jev podobný a hned v polovině ledna a začátkem roku začala koruna velmi rychle oslabovat.


Autor příspěvku: