Tři nejlepší angličtí útočníci napříč historií

Fotbal je pro Angličany něco jako náboženství. Aby ne, zemi se ve sportovním světě přezdívá kolébka fotbalu. A to proto, že zde vznikla v devatenáctém století moderní podoba této celosvětově nejpopulárnější míčové hry.

Kořením fotbalu jsou samozřejmě góly. Nejvíce se o ně starají útočníci. Ve více než stoleté historii kopané běhala po hřištích ve všech koutech světa velká spousta těch, kteří se vymykali svými statistikami. Na ostrovech mezi takovéto talenty patřili fotbalisté, kteří svým způsobem ovlivnili i hru jako takovou. Představme si teď trio těch nejznámějších.
fotbalový roh

Stanley Matthews

Rodák z městečka Hanley v Anglii se stal legendou. Dodnes je držitelem rekordu – poslední zápas nejvyšší soutěže odehrál v dnes nepředstavitelných padesáti letech. Jeho kariéra je protkána úspěchy, především těmi střeleckými. Sportovní život spojil se týmy Stoke a Blackpool. Nejlepší období prožil mezi lety 1932 a 1947. Oporou byl ale samozřejmě také reprezentaci, za kterou odehrál 54 zápasů. V jednačtyřiceti letech (1956) získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy.

George Best

Jeho jméno jej předurčovalo k velkolepé kariéře. A skutečně tomu tak bylo. Přesto, že se narodil v Belfastu v Severním Irsku, nejvíce toho odkopal za Manchester United. Právě v dresu Rudých ďáblů si vydobyl pověst střelce, ale také bohéma, který si rozhodně nelámal hlavu s životosprávou. Zlobivé dítě, jak se mu občas přezdívalo, nastřílelo během 529 utkání 205 branek. Mezi lety 1963 až 1974 byl považován za největší fotbalový klenot. Bohužel se mu stal jeho bujarý život osudným, když v roce 2005 zemřel na selhání ledvin.
míč pod sítí

Wayne Rooney

Další manchesterská legenda, která stále předvádí svůj um (v současnosti v USA za tým DC United). Během necelých 400 zápasů v rudém dresu ničil obrany soupeřů a zatěžkal jejich konta 183 brankami. Než v roce 2018 ukončil svou reprezentační anabázi, vsítil úctyhodných 50 gólů. Je považován za hráče s jednou z nejsilnějších pravaček, který kdy běhal po zelených pažitech.


/ od

Autor příspěvku: