Nemáte na bydlení?

Pokud chce mít člověk vlastní byt, obvykle si ho musí koupit. Jistě, někdy se dá taková nemovitost i zdědit, někdy ji koupí svému potomkovi spořiví rodiče, ale většinou tomu tak není. A pořídit si nějakou nemovitost do vlastnictví – jak se určitě shodneme – znamená nutnost sehnat hodně velké peníze, jež přesahují obvyklé možnosti běžného člověka. Nemovitosti se zkrátka nabízejí za ceny, jež si mnozí z nás nejsou schopni dovolit zaplatit. A šetřit si na něco takového a mezitím bydlet někde v nájmu není zrovna rozumný nápad, protože jsou nemovitosti pořád dražší a dražší a kdekdo by se tak nemusel nikdy vlastního bydlení dočkat.

A proto přicházejí často vhod půjčky, jmenovitě hypotéky. Díky takové hypotéce totiž dostane člověk hodně velké peníze, za které si zvolenou nemovitost koupí, a pak už může jenom splácet bez obav z rostoucích cen.

švýcarské franky

Ovšem všechno má své meze. A proto někteří lidé nedostanou tak vysokou hypotéku, jakou by ke koupi nemovitosti do svého vlastnictví potřebovali. Zkrátka nemohou poskytnout dostatečně velké záruky.

A co potom?

Když chce někdo bydlet ve vlastním, ale nemovitost si nedokáže pořídit ani za svoje peníze, ani za ty půjčené, může zvolit poněkud skromnější, ale přece jenom stále ještě hodně zajímavou nabídku. Je možné si pořídit i družstevní byt, který svým způsobem dotyčnému člověku také patřit bude. Byť ne coby byt, ale coby podíl na určité nemovitosti. I zde může takový člověk zapustit kořeny, jako by šlo o byt jeho.

svinutý dolar

Sice je pravda, že se hypotéky na družstevní byty až tak často nevidí, ale přesto se na takový družstevní byt hypotéka https://www.fahd.cz/hypoteka-na-druzstevni-byt/ sežene. A to snáze než na byt vlastní, protože tady jde o nemovitosti levnější než u těch v něčím bezprostředním vlastnictví. Člověku tu sice nebankovní společnost půjčí jen 30 až 50 procent ceny takového bytu, ale i to je dobrá pomoc, když chce někdo bydlet.

Autor příspěvku: